Zmiana nazwiska, czyli formalności po ślubie

Pamiętam doskonale moment, w którym wybraliśmy się z mężem - wtedy jeszcze narzeczonym - do Urzędu Stanu Cywilnego, zaklepać "nasz" termin. Zdecydowanie największą frajdę przy wypisywaniu dokumentów sprawiła nam deklaracja przyjęcia nazwiska męża. Wybór był dla mnie oczywisty. Ja cieszyłam się na nowe. Mąż cieszył się na okoliczność formalnego zarezerwowania przyszłej żony. Zmiana nazwiska to jednak dopiero początek góry lodowej formalności - a ich ilość doprawdy potrafi zmrozić. A zatem... zmiana nazwiska i co dalej? Układanka ciągu przyczynowo - skutkowego, bo wbrew pozorom kolejność ma znaczenie - sama jestem w trakcie odhaczania kolejnych pozycji z listy.

fot. Jose Vila
Dowód osobisty
Od tego wszystko się zaczyna. Nowe zdjęcie, nowe życie... ;) 
Procedura trwa około miesiąca od momentu złożenia wniosku. Przyjemność zupełnie darmowa. Jeśli wybieracie się w podróż od razu po ślubie - bilety lotnicze bezwzględnie należy rezerwować na nazwisko panieńskie. Jeśli natomiast mieszkacie w innym mieście, niż jesteście zameldowane - przed wizytą zadzwońcie i zapytajcie, czy dotarły już dokumenty z USC.

Prawo jazdy. 
Przyjemność warta 100 złotych. Teoretycznie należy zgłosić się po nowy dokument w ciągu miesiąca od zmiany danych. W praktyce - polskie prawo nie przewiduje sankcji... do momentu, w którym policja nie przyłapie nas na rozbieżności danych na linii dowód - prawo jazdy.

Dowód rejestracyjny. 
Wizyta w wydziale komunikacji była co najmniej... dziwna. Urzędniczka tłumaczyła mi resztką piątkowych sił kuluary wymiany tego dokumentu i dwie opcje - niby różne (inna cena), kończące się jednak tym samym - wymianą dowodu rejestracyjnego. Wniosek z wizyty? Zapytajcie co najmniej dwie urzędniczki, jak rozstrzygnąć tę sprawę. W moim przypadku okazało się, że można zamiast 75 złotych zapłacić 52 złote. Dlaczego? Nie wiem, i panie w dwóch poprzednich okienkach też nie wiedziały. Pytać, pytać i jeszcze raz - pytać.

Zmiana danych u ubezpieczyciela samochodu.  
Mnie udało się załatwić tę sprawę przez telefon i przeczuwam, że tak odbywa się to w większości firm - na szczęście zbiegło się to w czasie z przedłużeniem polisy i na nowej jest już nowe nazwisko.

Urząd Skarbowy
Jakież było moje zdziwienie, gdy po dwóch tygodniach od ślubu udałam się do US po zaświadczenie potrzebne do projektu, złożyłam wniosek na nazwisko ze starego jeszcze dowodu, a na drugi dzień odebrałam telefon od zdziwionej urzędniczki, że... nazwisko się nie zgadza, bo w systemie widnieję pod innym (nowym). Urząd Skarbowy wie wszystko - to, że panna staje się panią, również. Nie widzę więc potrzeby zgłaszania się tam, skoro Urząd wie lepiej. A dodam, że miało to miejsce przed złożeniem wniosku o nowy dowód osobisty, więc źródło wycieku było w innym miejscu.

fot. Jose Vila

Dane firmy
Jeśli prowadzicie firmę dopilnujcie, aby poza nazwiskiem zmieniła się też pełna nazwa firmy (jeśli zawiera Wasze nazwisko). Można dokonać zmian online - jeśli jednak nie dysponujecie podpisem elektronicznym, wizyta w Urzędzie Miasta / Gminy będzie konieczna. Wypełniając formularz przez Internet oszczędzamy sobie jednak dużo czasu, który spędzilibyśmy wypisując dokument na miejscu i czekając, aż urzędnik wprowadzi zmiany do systemu.

Zmiana nazwiska na rachunkach bankowych
Nieuchronnie wiąże się to z koniecznością wymiany kart. Gdy już zmienicie nazwisko na kontach...

Zmiana danych w ZUS
Ta kolejność wydaje mi się logiczna i chroni przed stresem, że moje składki ZUS nie zostaną prawidło zidentyfikowane z uwagi na rozbieżność danych. Jeśli należycie do OFE - tam również należy skierować kroki. Jeśli jesteście zatrudnieni - zmianę nazwiska należy zgłosić pracodawcy, a on pokieruje formalnościami.

Zmiana danych konta PayPal
Jest połączone z rachunkiem bankowym, a płatności są weryfikowane po zgodności danych. Zróbcie to zatem od razu po zmianie danych na rachunku powiązanym z PayPalem.

Zmiana danych u operatora sieci
W zależności od operatora, albo będzie konieczność aneksu do umowy, albo nie. Oby nie...

Paszport
U mnie dopiero na 11. miejscu, a to ze względu na brak planów na rychły wyjazd za ocean w ciągu najbliższego półrocza. Na paszport czeka się miesiąc. Już się cieszę na myśl o konieczności robienia "frontowego" zdjęcia rodem z kryminału!

Uczelnia
Mnie ta przyjemność już niestety nie dotyczy. Jeśli posiadacie legitymacje międzynarodowe - np. ISIC, również pamiętajcie o zmianie danych - korzystając ze zniżek w wielu miejscach byłam proszona o potwierdzenie wiarygodności ISIC dowodem osobistym. Wniosek? Wymieniamy wszystko, albo nic ;)

Przychodnia
W moim przypadku zmiana nazwiska odbyła się "na ładne oczy" - recepcjonistka nie prosiła mnie o nowy dowód (i tak go jeszcze nie miałam, notabene...).

Przepustki, identyfikatory, karty wstępu, bilety miesięczne
Wszystkie plakietki i karty stałego klienta, na których jest Wasze nazwisko tracą swoją moc, gdy nie mają poparcia w dowodzie osobistym. Procedurę ich wymiany zaczęłam więc dopiero po odebraniu nowego dowodu.

Nieruchomości, świadczenia
Jeśli posiadacie mieszkanie lub dom, pamiętajcie o konieczności zaktualizowania danych w spółdzielni / w księgach wieczystych. Podobnie ma się sprawa z rachunkami za prąd i inne luksusy.

Sklepy, hurtownie, punkty usług.
Jeśli prowadzicie firmę, update tych danych będzie odbywał się systematycznie, wraz z nowymi fakturami. Warunek - trzeba o tym bezwzględnie pamiętać i czynić to po zmianie danych firmy w Urzędzie.

Mam nadzieję, że udało mi się zawrzeć wszystko, co koniecznie trzeba załatwić po ślubie. Na prawdę mam nadzieję ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Blog ślubny Madame Allure , Blogger