Kilka ślubnych faktów o świadkach

W naturze występuje kilka rodzajów świadków. Świadkowe incognito, świadkowie naoczni, koronni, a nawet niewiarygodni. Pomieszanie z poplątaniem? A i owszem. Wisienką na torcie są świadkowie ślubni. Z nimi też sytuacja nie jest do końca jasna - każdy ma na ich określenie swoją definicję, ale w praktyce to repertuar obowiązków świadczy o ich roli na ślubie i weselu. Mogą tylko podpisać dokumenty, a mogą stać się prawą ręką Młodej Pary. Na ich temat można pisać elaboraty, blogowe posty i wiersze. Jest jednak kilka głównych wątków – jedne obrosły w piórka tradycji, inne z kolei budzą rozterki i przyczyniają się do rwania piór z głowy.
fot. Julie Cate Photography


Zacznijmy od mojej ulubionej części, czyli przesądów.
Internet z właściwą sobie lekkością podsuwa czytelnikom konfiguracje świadków, które z pewnością przyniosą Młodej Parze pecha. I tak, jeśli w tym zaszczytnym tandemie znajdzie się mężatka – małżeństwo nie będzie udane. Będzie jeszcze gorsze, jeśli świadkami zostaną dwie kobiety (stan cywilny nie ma już większego znaczenia). Istnieje jeszcze szansa, że jeśli jeden ze świadków będzie po ślubie, to nowo zawierane małżeństwo będzie odzwierciedleniem jego związku (trzeba zatem unikać małżeństw w kryzysie, bo kryzys jest zaraźliwy!). Logicznym następstwem tego przesądu jest unikanie rozwódek i rozwodników – konsekwencji chyba nie muszę artykułować. A co, jeśli świadkami na ślubie zostanie małżeństwo? To ponoć też przynosi pecha – choć nikt nie wie, komu konkretnie los przestanie sprzyjać.

Kogo wybrać na świadka?
Tego wątku nie powinno się szerzej omawiać w takich (blogowych) okolicznościach. To temat, w którym osoby postronne mogą wypowiedzieć się tylko w jeden sposób: wybierzcie bliskie swojemu sercu osoby, którym ufacie i dla których będzie to wyróżnieniem. Na przekór przesądom, opiniom i sugestiom doradców, z których rad nie chcecie korzystać.

fot. Hudson Nichols

Czy świadkowie mają obowiązek bawić się wspólnie przez całe wesele?
Absolutnie nie! Chyba, że są w związku... wtedy tę kwestię warto zostawić ich sumieniom. Natomiast w żadnej okoliczności nie należy nakłaniać ich do porzucania swoich „drugich połówek” i swatać na czas wesela z drugim świadkiem. Owszem, są pewne obowiązki, do których powinni stawić się w jednej linii frontu, ale nie warto na siłę eliminować pary zza ich pleców.

Co należy do obowiązków świadków?
To zależy od Was. Od Waszych relacji, oczekiwań, ustaleń i potrzeb. Przyjęło się, że świadkowa pomaga ubierać się Pannie Młodej (a świadek – Panu Młodemu); że świadkowie towarzyszą Młodej Parze w trakcie składania życzeń i zajmują się logistyką segregowania prezentów i kwiatów. Jeśli w planach są oczepiny (i towarzyszące im zabawy) – wtedy świadkowie przydadzą się jako koordynatorzy imprezy. A jeśli świadkowie to Wasi najbliżsi przyjaciele – możecie poprosić ich o pomoc w przygotowaniach do ślubu i wesela. Na pewno poczują się docenieni :)
Pokusiłam się o przetłumaczenie infografiki, zaczerpniętej z theknot.com. Amerykańskie spojrzenie na instytucję świadków jest nieco inne od europejskiego, ale nie uważam, aby było do cna złe. Może być za to bardzo inspirujące.


autor / źródło: theknot.com

Czy ubrania świadków powinny do siebie pasować?
Mogą... ale nie muszą. Świadkowie – zwłaszcza, jeśli nie są parą i na wesele wybierają się ze swoimi partnerami, nie powinni czuć się wobec nich niekomfortowo. Narzucanie im kolorystycznego spasowania może zostać odebrane jako symboliczna separacja z właściwym partnerem czy osobą towarzyszącą. Z doświadczenia wiem, że sama myśl o tym odstrasza niektórych od zostania świadkami – boją się, że ich partner będzie czuł się nieswojo, strącony na drugi plan. Jeśli zatem zależy Wam na tym, aby podkreślić spójność – niech będą to drobne elementy – na przykład bukiet i kwiaty wpięte w klapę marynarki. Elementy tyleż symboliczne, co ruchome i niezobowiązujące.

Jedno w kwestii świadków jest pewne: im większe jest Wasze grono przyjaciół, tym trudniejszy wybór. Z takiej opresji może uratować Was tylko orszak druhen i drużbów :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Blog ślubny Madame Allure , Blogger