Oprawa muzyczna wesela. Jak wybrać zespół lub DJ'a?

Posiadanie tak zwanego słuchu muzycznego od zawsze było moim wielkim marzeniem. Widziałam się w roli pianistki, gitarzystki, w końcu – wokalistki... Wszystkiego po trochu spróbowałam i spasowałam. Możliwe, że mój los podziela wielu i wiele z Was. Nie da się jednak ukryć, że muzyka na weselu odgrywa niemałą rolę. Kameralne przyjęcie można „opękać” nastrojową muzyką z głośników restauracji, ale już większa impreza aż się prosi o zespół albo DJ'a. No właśnie... zespół czy DJ? I czym się kierować przy wyborze, niezależnie od stopnia "pełnosprytności" narządu słuchu?Jak znaleźć zespół, który spełni Wasze oczekiwania?

Poszukiwania oprawy muzycznej na wesele zdecydowanie warto zacząć od wewnętrznych ustaleń. Ile osób, tyle upodobań, ale jako para na pewno znajdziecie punkt wspólny, biorąc oczywiście pod uwagę ogólne upodobania Waszych gości (a przynajmniej ich części). Druga co do ważności jest lokalizacja – oczywiście większość zespołów jest mobilna i jeśli odpowiedni im zapłacicie, chętnie przyjadą choćby z drugiego końca Polski. Musicie jednak wiedzieć, że takie rozwiązania mogą rodzić wiele zagwozdek (od konieczności dojazdu w celu przesłuchania aż po sytuacje losowe i opóźnienie w dojeździe na Wasze wesele). Warto poczytać opinie w internecie, ale wówczas ważniejsze od subiektywnych komentarzy pod adresem repertuaru będzie zachowanie członków zespołu w trakcie wesela czy wywiązanie się z umowy. Większość zespołów dysponuje nagraniami demo, ale cenniejszym źródłem informacji na temat jakości wykonania będą nagrania z wesel albo posłuchanie zespołu w akcji. Zapoznajcie się dokładnie z repertuarem, sprawdźcie czy Wam odpowiada, a jeśli wśród utworów są zagraniczne hity, koniecznie zweryfikujcie jak wokalista radzi sobie z angielskim. Nawet jeśli brak Wam słuchu muzycznego – z pewnością wyczujecie, że coś jest nie tak. Weźcie także pod uwagę możliwości sali, na której odbędzie się wesele. Jeśli parkiet nie jest zbyt okazały może okazać się, że sześcioosobowa ekipa z instrumentami i oświetleniem zajmie większość parkietu. Na koniec zapoznajcie się z draftem umowy, jaką proponuje zespół. To już całkiem solidna podstawa do podjęcia decyzji.

Jak wybrać dobry zespół w dobrej cenie?

Nigdy nie uzyskamy dobrej odpowiedzi na to pytanie, jeśli będziemy porównywać zespoły o różnym składzie (zarówno osobowym, jak i instrumentalnym). Nie da się porównać trzyosobowej ekipy z gitarami i klawiszami do sześcioosobowego zespołu z instrumentami dętymi, pianinem czy perkusją. Aby móc zadecydować o wyborze zespołu w kryterium budżetu, należy szukać punktów wspólnych. To jedyna miarodajna droga obliczeń :) I tutaj rodzi się pytanie, obok którego nie mogę w tym tekście przejść obojętnie, mianowicie...

Dlaczego dobry zespół to drogi zespół?
Znowu powrócę do czasów dzieciństwa. Pamiętam z tamtego okresu jeden zespół, który co tydzień grał na weselach. Zapamiętałam to dobrze dlatego, że mój Tata zaprojektował i wykonał dla nich baner reklamowy w kształcie ogromnej gitary (a był to proszę Państwa handmade!). Później niejednokrotnie słyszałam ten band na weselach w naszej rodzinie, u krewnych i znajomych królika. A był to zespół składający się z pięciu panów. Każdy z nich na co dzień miał pracę od 8 do 16, rodzinę i inne, rutynowe obowiązki. Na próby i spotkania było niewiele czasu. Jakość grania była wprost proporcjonalna do ceny. Profesjonalny zespół to grupa osób zajmujących się wyłącznie graniem. Czas w tygodniu spędzają na próbach, poszerzaniu repertuaru, przygotowywaniu sprzętu, próbach w salach weselnych i spotkaniach z klientami. Zakładając, że średnia pensja w Polsce w ubiegłym roku wynosiła około 4600 pln brutto, a profesjonalny cover band składa się z sześciu do dziesięciu osób, taka grupa ma zaledwie cztery występy w miesiącu, aby na siebie zarobić. Wystarczy prosty rachunek dzielenia ceny przez ilość zaangażowanych osób. Do tego dochodzą: koszt sprzętu i jego konserwacji, sprzęt oświetleniowy i nagłośnienie, a najbardziej wypasione zespoły oferują w cenie także atrakcje w postaci dymu czy baniek mydlanych. Wiem, że kilka tysięcy za noc to ogrom pieniędzy, ale niestety – wesele nie jest najtańszą rozrywką pod słońcem.

Zespół czy DJ?
Aby wybrać dobrego DJ'a musicie w zasadzie przejść całą tę drogę, którą musicie przejść przy wyborze zespołu. Kluczowa jest jednak decyzja: zespół czy DJ?

Główna zaleta zespołu na weselu to muzyka na żywo, która sama w sobie jest interesująca. W większości przypadków zespół ma w składzie wodzireja (w tej roli zwykle występuje wokalista), który zatroszczy się o dobrą zabawę na weselu (oczywiście po wcześniejszych ustaleniach z Wami). Dodatkowo zespół może zagrać także na Waszym ślubie. Ogranicza Was natomiast repertuar i czas grania, bo zakładając że wesele może potrwać nawet 10 godzin trudno wyobrazić sobie, aby przez ten czas muzycy dawali koncert bez chwili wytchnienia. Koniecznie jest zatem ustalenie, co będzie działo się w przerwach pomiędzy setami.

DJ to zdecydowanie tańsza opcja – cena takiej usługi zaczyna się od kilkuset złotych za noc. Główna zaleta to szeroki repertuar i elastyczność. Zasadniczy minus to brak spektakularnego efektu (wiele osób sprowadza rolę DJ'a do „człowieka obsługującego radio”). Mało który DJ jest jednocześnie wodzirejem, więc odpowiedzialność za rozkręcenie imprezy spoczywa na samych gościach.
Optymalne rozwiązanie to połączenie tych dwóch opcji – wówczas nie musicie martwić się o przestoje w akustyce, rozkręcanie zabawy czy głuchą ciszę nad ranem, gdy zespół już zakończy pracę, ale goście będą chcieli się jeszcze bawić.

http://www.blog-madameallure.pl/2017/04/pytania-do-zadania-managerowi-zespou.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Blog ślubny Madame Allure , Blogger