Czy warto wziąć kredyt na wesele?

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości - już co czwarta młoda para w Polsce zadłuża się, żeby wyprawić wesele!*
 
Najpierw w Waszych głowach powstaje plan. Oczami wyobraźni widzicie swoje wesele – jedyne, wyjątkowe - po prostu idealne. Później zaczynacie szukać ludzi i rzeczy, które pomogą Wam te marzenia spełnić. Sprawdzacie cenniki. W końcu orientujecie się, o ile uszczupli się Wasze konto lub... jak bardzo Was na to wszystko nie stać. W głowie (lub dwóch) zaczyna kiełkować TA myśl. Kredyt. Zadłużenie na wesele. Czy warto?


Jedno jest pewne – nie warto tej decyzji podejmować pod wpływem emocji, na „gorąco”, bez wcześniejszej analizy sytuacji. To się po prostu – nomen omen – nie opłaca. W końcu ślub to początek Waszego nowego, wspólnego życia – nie warto zaczynać go od pochopnych decyzji, na dodatek takich, które mogą mieć realny wpływ na Waszą przyszłość. Zatem co wziąć pod uwagę, rozważając kredyt na wesele?

Zadajcie sobie kilka pytań!

Czy na pewno tego chcecie?
Tak, wiem, że każdy chce mieć wesele idealne. I nie ma w tym niż złego! Jednak emocje związane ze ślubem potrafią nieźle namieszać w głowach i nieco przyćmić zdrowy rozsądek. Trzeba wtedy rozgonić te chmury i dokładnie to przemyśleć, a w szczególności zastanowić się..

Czy kredyt pomoże Wam spełnić marzenia i czy to na pewno są WASZE marzenia?

Bo o czym tak naprawdę marzycie? O pięknej sukni, wynajęciu drogiego auta którym pojedziecie do ślubu, zdjęciach wykonanych przez fenomenalnego, acz drogiego fotografa czy o przyjęciu zakrojonym na dziesiątki (jeśli nie setki) osób? Ustalcie priorytety w swoich głowach – jeśli spełnienie marzenia jest warunkowane bezwzględnie wszystkimi tymi aspektami, na które niekoniecznie Was stać, warto poważnie rozważyć opcję kredytu. Jest jeszcze jedno „ale”: ale czy na pewno organizując takie wesele spełniacie swoje marzenia, czy może realizujecie czyjeś wyobrażenie o Waszym dniu? 

Czy na pewno Was na to stać?
Ot, paradoks! Przecież bank doskonale wie, czy Was stać, czy nie! Owszem, bank wie co nieco, ale z pewnością nie wie wszystkiego. Kredytodawca z pewnością nie wie, jakie są Wasze perspektywy w pracy i jakie macie plany na najbliższą przyszłość – czy marzy Wam się mieszkanie, czy jednak dom? Czy jesteście gotowi zrezygnować na przykład z wakacji lub odłożyć w czasie przeprowadzkę, aby spłacić kredyt za wesele? Przemyślcie tę kwestię również z perspektywy wyrzeczeń, które Was czekają. I pamiętajcie – sam fakt brania pożyczki na wesele nie oznacza, że dostajecie worek bez dna! Możliwe, że i z zastrzykiem gotówki w ręku będziecie musieli pójść na kompromisy i po prostu... oszczędzać.

Czy oboje macie takie samo zdanie?
Finanse w związku o temat ważny. Często także konfliktogenny. Nie warto z pewnością zaczynać małżeństwa od sporu o pieniądze, a w szczególności sporu z opóźnionym zapłonem! Zapytaj swoją drugą połówkę, czy na pewno tego chce. Czy nie ma wątpliwości. Jeśli ma – lepiej porozmawiać o nich przed faktem, niż po ślubie.

Co Wam to daje?
Poza wymarzonym weselem, oczywiście! Czasami kredyt na organizację wesela to sposób na usamodzielnienie się i jedyna szansa na zrobienie wszystkiego po swojemu, bez poczucia obowiązku wobec rodziców czy dziadków. W niektórych sytuacjach wystarczy niewielki zastrzyk środków, brakujące kilka tysięcy, które dadzą Wam pełną swobodę albo po prostu uwolnią od poczucia zobowiązania.

Moja lista to zaledwie pięć poruszonych kwestii. W Waszym przypadku może być ich znacznie więcej - tak naprawdę im więcej aspektów przemyślicie, tym Wasza decyzja będzie rozsądniejsza. Nie ma nic złego w kredytach które są przemyślane i pozwalają spełniać marzenia. W końcu - jakkolwiek trywialnie to nie zabrzmi - to prawdopodobnie jedyny taki dzień w Waszym życiu!


https://madameallure.pl/#* dane: http://superbiz.se.pl/opinie-biz/co-czwarte-wesele-na-kredyt-sredni-koszt-slubu-80-tys-zl_1002332.html

13 komentarzy:

 1. Moim zdaniem zaczynać wspólne życie od kredytu to nie jest najlepszy pomysł. Już wolałabym mieć mniejsze wesele i pojechać w świetną podróż poślubną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też optuję za takim rozwiązaniem :)

   Usuń
 2. Kredyt, nie. Lepiej mniejsze, choć mówi się, że koszt zwraca się powyżej 200 osób ;)
  Dużą część płatności można też przerzucić na tydzień po ślubie, lub jeszcze dalej w przypadku chociażby fotografa. A wiadomo, że na imprezie jakiś pieniądz zawsze wpadnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma chyba nic gorszego niż branie kredytu na ślub! Przecież zawsze można skromniej, taniej, z mniejszą ilością gości. To tak, jak gdyby osoba żyjąca z zasiłków koniecznie musiała sobie kupić nowy telewizor na Gwiazdkę - na kredyt rzecz jasna. Dla mnie w 100% bezsens.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami jest tak, że nie ma wyjścia, a ślub chce się wziąć z wielu powodów jak najszybciej. Jeśli Młodzi wiedzą, że sobie z takim kredytem poradzą, to czemu mieliby go nie brać? Zawsze to jakieś wyjście.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kredyt na ślub bezsprzecznie wiążę parę. Niestety nie jest to ani trochę podobne do zawierania małżeństwa, natomiast kredyt bliższy jest kajdanom na rękach. Polacy mają tendencję do przygotowywania ślubów na zasadzie "zastaw się a postaw", zapominając, że to moment, w którym najważniejsze jest po prostu bycie razem z rodziną i przyjaciółmi. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesel na kredyt to głupi pomysł, w ogóle wyprawianie drogiego wesela uważam za zły pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz częściej spotykam się z taką opinią :)

   Usuń
 7. Jestem przeciwniczką zaciągania wszystkich kredytów i pożyczek. Potem muszę ściągać z ludzi długi. Ciekawe czy któryś z moich emerytów zadłużył się na wesele wnuka :D

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Na szczęście my z narzeczonym nie musimy się zmagać z takimi wyborami, ponieważ mamy ogromną, nieocenioną pomoc rodziców z obojga stron. :) Myślę,że jak nie mielibyśmy pomocy rodziców to trzeba by było rozważyć kwestię kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie rozważałam możliwości wzięcia kredytu na wesele. Już wolałabym mieć skromne wesele niż wchodzić w nowe życie zkredytem.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blog ślubny Madame Allure , Blogger